Dr. Dt. Çağdaş Çağlar Laçin

Zirkonyum Destekli Porselen

Diş hekimliğinde kozmetik bakış açısı hep önemliydi ancak günümüzde çok daha önemli ve etkili bir hale geldi. Çünkü kim güzel bir gülüş istemez ki? Estetik bir gülüş sağlamak için çok çeşitli uygulamalar bulunmaktadır ve bunlar kişiye göre seçilmektedir. Estetik bir gülüş isteyen bireylerde diş hekimlerinin tavsiye ettiği bu uygulamalardan bir tanesi de zirkonyum destekli porselen dişlerdir.

Zirkonyum Destekli Porselen Diş nedir?

Zirkonya, tüm dünyada bulunan, titanyum ailesinin üyesi olan bir metal olarak sınıflandırılmaktadır. Dayanıklılığı nedeni ile pek çok alanda (bazı elektrik teçhizatları, mutfak ürünleri vs.) kullanılmaktadır. Ve bu nedenle de kaplama dişler için ideal bir materyal olmaktadır.

Diş hekimliğinde zirkonyumun diş kaplaması materyali olarak kullanıma başlanması, zirkonyumun blok şeklinde diş kliniklerine ve dental laboratuarlara sunulması ile olmuştur. Bu zirkonya bloklar, kliniklerde ya da laboratuarlarda bulunan CAD/CAM sistemleri ile diş formunda kesilerek daha önceden hazırlanmış dişlerin üzerine uygun kaplamalara dönüştürülebilmektedirler. Ağızda yapılan provada bir sorun görülmezse simante edilerek bitirilebilir. Dolayısıyla bütün bir süreç tek seansta bitirilebilmektedir uygun şartlar sağlandığında. Ancak çok üyeli dişler olduğunda genellikle tercih edilen sistem arada prova yapılması olmaktadır. Çünkü her ne kadar oldukça hassas sistemler tarafından zirkonya kuronların tasarımı ve üretimi gerçekleştiriliyor olsa da prova yapmak çok daha detaylı olarak pratikte bize sonucu daha öngörülebilir kılmaktadır. Prova yapılsa da eskiden olduğu kadar uzun süren bir süreç bulunmamaktadır. Her halükarda eski sistemlere göre çok çok daha hızlı bir şekilde dişler tasarlanmakta ve yapılmaktadır.

Zirkonyum dişler daha hafif mi olmaktadır?

Zirkonyum materyali geleneksel metallere göre daha hafiftir. Bu nedenle zirkonyum alt yapılı dişler daha hafif olmaktadırlar.

Zirkonyum dişler daha estetik midir?

Zirkonya materyalinin, doğası gereği bir transparanlığı ve translusentliği bulunmaktadır. Dolayısıyla zirkonyum alt yapısı ile yapılan dişlerin ışık geçirgenliği olmaktadır. Bu da dişe ekstra bir canlılık ve komşu dişlere benzeyebilme özelliklerini sağlamaktadır. Bu nedenlerle zirkonyum destekli porselen dişler geleneksel metal alt yapılı porselen dişlere göre daha estetik sonuçlar vermektedir.

Zirkonyum dişler renk değişikliğine uğrar mı?

Zirkonyum dişler zamanla renk değişimine uğramamaktadır. Zirkonyum destekli porselen dişleri olan kişi düzenli kahve ve siyah çay içse dahi zamanla renkleşme meydana gelmemektedir.

Zirkonyum alerjik bir materyal midir?

Zirkonyum oksit, hipoalerjik bir materyaldir. Yani alerji oluşturma ihtimali düşük olan bir grupta yer almaktadır.

Zirkonyum dişlerin maliyeti nedir?

Zirkonyum dişlerin ücretleri kullanılan zirkonyum materyaline göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak her halükarda metal porselen dişlerden daha maliyetli olmaktadır. Çünkü üretim teknikleri farklıdır ve zirkonyum materyali daha pahalıdır. Tam bir maliyet için ağız içi muayene ve röntgen ile ağzın tam durumunun görülmesi gerekmektedir. Daha sonrasında planlama yapılması ve maliyet çıkarılması doğru bilgileri sağlayacaktır.

Zirkonyum dişler arka bölgede de kullanılabilir mi?

Zirkonyum materyali ağız içerisindeki tüm dişlerin kaplanmasında rahatlıkla kullanılabilirler. Sadece çok uzun boşluklarda tercih edilmezler çünkü rijitliği çok yüksek olan zirkonya materyalinin esnekliği yok denecek kadar azdır ve uzun boşlukların maruz kaldığı yükler zirkonya materyalinin kırılmasına neden olabilmektedir.