Dr. Dt. Çağdaş Çağlar Laçin

İmplant Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Hangi marka implant?

İmplant yapılmadan önce hangi markayı yaptıracağınızı bilmelisiniz. Çünkü implant markaları arasında pek çok farklılıklar bulunmaktadır. Ve dolayısıyla bir firmanın parçaları genellikle diğerine uymamaktadır. Yani şöyle düşünebilirsiniz; bir araba aldığınızda nasıl ki markasını biliyorsunuz implant yapılırken de bilmeniz gerekmektedir. Arabanızın markasını bilmezseniz nerede bakım, tamir yaptıracağınızı bilemezsiniz. İmplant markaları artık günümüzde sıkı denetimlerden geçerek hekim ve hasta ile buluşmaktadırlar. Dolayısıyla gerekli izin ve belgeleri bulunmaktadır. İşlemler sonrasında yapılan implantın kutusundan çıkan gerekli bilgilerin bulunduğu kağıt hastaya verilmektedir.

Anatomik yapım implanta uygun mu?

İmplant yapılacağı zaman oldukça önemli bir diğer nokta ise kemik yapısının yeterliliğidir. Bu yeterlilik diş doktorunun muayenesi neticesinde karar verilmektedir. Çeşitli görüntüleme yöntemleri ile muayene desteklenmektedir. Özellikle implant yapılacağı zaman bilgisayarlı tomografi denilen 3 boyutlu görüntüleme ile detaylı olarak kemik durumu saptanarak tedavi planı çıkarılır.

Diş eksikliğine, kemik durumuna, yapılacak proteze, estetik beklentilere göre seçilecek implant türü de önemli olmaktadır. Ve bu detaylı seçim hekim tarafından yapılmaktadır. Genel olarak implantlar hem üretildikleri alaşım hem de dış özellikleri itibariyle birbirlerine bezniyor gibi görünseler de belli şartlar altında kullanılmak üzere üretilmiş çeşitli implant türleri ya da markaları bulunmaktadır.

Bunların dışında eksik diş sayısı ve yapılacak implant sayısı da önemli bir noktadır. Her eksik diş için bir implant yapılmasına gerek olmadığı gibi bazen tek diş eksikliğini tamamlamak için iki implant da yapmak gerekebilmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında denebilir ki implant yaptırmaya karar verildiğinde pek çok dikkat edilmesi gereken nokta vardır ancak hekim tecrübesi, bilgisi, güncelliği ve dolayısıyla hekime güvenmek çok önemlidir.

Tabi ki komplikasyonlar her zaman olabilir. Ancak hekim böyle bir durumda size gerekli bilgileri verecektir.